Arhivirane obavijesti 2010.
Revizija preporučenih metoda i referentnih intervala koncentracije kreatinina u serumu i urinu
Povjerenstvo za stručna pitanja Hrvatske komore medicinskih biokemičara temeljem rezultata evaluacije referentnih intervala za koncentraciju kreatinina u serumu, koju je proveo Zavod za kliničku kemiju KB Merkur, Referentni centar MZ za izradu referentnih vrijednosti u području opće medicinske biokemije, obavještava o reviziji preporučenih metoda i referentnih intervala koncentracije kreatinina u serumu i urinu.
Preporuka za postupanje u nedostatku referentnog intervala
Povjerenstvo za stručna pitanja u suradnji sa Zavodom za kliničku kemiju KB Merkur, Referentnim centrom MZ za izradu referentnih vrijednosti u području opće medicinske biokemije, daje preporuku za postupanje u nedostatku referentnog intervala.
Preporuka za postupanje u nedostatku referentnog intervala
Ako referentni intervali nisu određeni za pojedine dobne skupine NE SMIJU se objedinjavati skupine ili upisivati vrijednosti za koje ne postoji literaturni podatak o provedenom ispitivanju pripadnom metodom.
Kako postupiti u tom slučaju?
Na nalaz upisujemo prvi poznati interval na način da se upisuje dobna skupina i interval.
Primjer: kreatinin u serumu određen je za dob od 16 g. a prvi poznati interval je za dob od 19 god.
Uz određenu vrijednost npr. 100 umol/L upisuje se prvi poznati referentni interval, u konkretnom slučaju to je za dob od 19 godina na način da se upisuju i dob i pripadni interval. (S) Kreatinin 100 umol/L RI za dob 18-74g. = 49-90
Nikako se ne smije izdati nalaz na kojem uz određenu vrijednost u uzorku ispitanika za čiju dobnu skupinu nema određenog intervala ne postoji nikakav podatak o referentnim intervalima. Laboratorij je obavezan dati podatak o referentnim intervalima i podatak o najbližoj dobnoj skupini za koju je referentni interval određen.
Hemoglobin A1c
Povjerenstvo za stručna pitanja Hrvatske komore medicinskih biokemičara u suradnji s dr.sc. Marijanom Vučić Lovrenčić, voditeljicom Odjela za laboratorijsku medicinu, Sveučilišne klinike za dijabetes, endokrinologiju i bolesti metabolizma "Vuk Vrhovec" obaviještava o dokumentu "Globalna standardizacija mjerenja hemoglobina A1c".
Prijedlog programa specijalističkog usavršavanja iz "Laboratorijske medicine" i specijalističkog usavršavanja iz "Laboratorijske imunologije" za doktore medicine
Poštovane kolegice i kolege,
Hrvatska komora medicinskih biokemičara zaprimila je 07. srpnja 2010. godine od Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi prijedlog programa specijalističkog usavršavanja iz "Laboratorijske medicine" i specijalističkog usavršavanja iz "Laboratorijske imunologije" za doktore medicine. Obzirom na dalekosežne posljedice za našu struku, ali i studij medicinske biokemije, koje donošenje spomenutog dokumenta može prouzročiti, Komora je zajedno sa Hrvatskim društvom medicinskih biokemičara i Farmaceutsko-biokemijskim fakultetom, Ministarstvu zdravstva i socijalne skrbi uputila sljedeće dopise:
> Dopis Hrvatska komora medicinskih biokemičara
Zapisnik sa sastanka održanog 7. travnja 2010. u Ministarstvu zdravstva i socijalne skrbi
Predstavnici HKMB održali su sastanak s višom savjetnicom Uprave za pravne poslove MZSS - Marijom Pederin, dipl.iur. Kako bismo Vas upoznali sa sadržajem sastanka, pročitajte zapisnik u nastavku.
e-uputnica, LIS i CEZIH
U dijelu ostvarenja projekta e-uputnice predviđeno je zaprimanje uputnice, ali i slanje nalaza elektroničkim putem. Potaknuti upitom iz Slavonije ukazujemo na slijedeće.
Nagrada za životno djelo
Izvršni odbor je na svojoj 10 sjednici od 15. ožujka 2010. donio Pravilnik o dodjeli nagrade za životno djelo.
Sukladno Pravilniku o nagradi za životno djelo, Predsjednik Komore predložio je da se nagrada za životno djelo dodijeli prof.dr.sc. Dubravki Čvorišćec. Prijedlog je usvojen od strane Povjerenstva za dodjelu nagrade.
Izmjene i dopune dokumenata za provođenje stručnog nadzora - javna rasprava
Povjerenstvo za stručni nadzor i unaprjeđenje kvalitete, u suradnji s provoditeljima stručnog nadzora, pripremilo je izmjene i dopune Internog protokola i Upitnika o samoprocjeni. Kako su navedeni akti od izuzetne važnosti za svakog člana Komore, kao i za samu struku, ovim putem omogućujemo Vam neposredan uvid u priložene dokumente te očekujemo Vaša potpisana mišljenja, prijedloge i primjedbe. Javna rasprava će se održati u razdoblju od 12. travnja do 30. svibnja 2010. Javna rasprava za Upitnik o samoprocjeni produžuje se do 30. lipnja 2010.